HAZIR BETON

Hazir Beton Üretimi

Beton Nedir?

Hazır Beton çimento, agrega, su ve gerektiğinde bazı kimyasal katkıların belli bir üretim teknolojisine uygun olarak karıştırılmasıyla elde edilen, başlangıçta plastik ya da akıcı kıvamda olup, şekil verilebilen ve zamanla katılaşıp sertleşerek, mukavemet kazanan önemli bir yapı malzemesidir. Beton mutlak hacim olarak, %80-85 oranında agrega, %10-15 oranında çimento ve %5-10 oranında sudan oluşur. Gerektiğinde, çimento ağırlığının %5'inden fazla olmamak kaydı ile kimyasal katkı ilave edilebilir.

Hazır Beton Üretim Süreci

Betonu oluşturan bileşen malzemelerinin ölçme ve karıştırma ünitelerinden oluşan Hazır Beton Tesisleri, çalışma prensiplerinden dolayı hassas bir şekilde bilgisayar kontrolü ile homojen, hızlı ve kaliteli beton üretimi gerçekleştirir. İstenilen özellikte betonun üretilebilmesi için standartlara uygun kaliteye sahip yeterli miktardaki malzemenin önceden depo edilmiş olması, bBeton karışımına girecek malzemelerin hassas ve ölçülerek kullanılması, kKarılma işleminin uygun tarzda ve yeterli süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Betonun karılma süresi bütün malzemelerin santral mikseri içerisine yerleştirilerek karılma işleminin başladığı andan, karılma işlemi sona erene kadar geçen süre olarak tanımlanır. Türk Standartlarına göre 1 m³ ve daha düşük hacimli betonların karılma süresi en az 45 saniye ve bu miktarın üzerindeki her yarım m³ beton için ek olarak 15 saniye karılma süresi gerekmektedir. Ancak, yaş karışım türü üretimde, taşıma sırasında mikser içinde de karışım olduğu dikkate alınarak bu süre yarıya kadar azaltılabilir.
Yaş Sistem Hazır Beton Üretimi: Yaş sistem hazır beton üretimi, beton santralindeki merkezi mikserde karılma yöntemi ile yapılmaktadır. Standartlara uygun olarak hazırlanmış beton tasarım reçetelerine ait bileşenlerin tümü otomasyon sistemine sahip beton santrallerinde karılarak hazırlanan taze beton, alıcının belirlendiği teslim yerine kadar transmikserler vasıtasıyla taşınırlar. Beton malzemelerinin karılma işleminin başlatılması ve tamamlanması beton santralindeki merkezi mikserde yapılmaktadır. Bu amaçla kullanılan mikserler genellikle cebri paletli mikserlerdir.

Bünyemizde Bulunan Hazır Beton Santralleri

Hazır Beton Bünyesinde Bulunan Hazır Beton İş Makineleri

Müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermek amacıyla bünyemizde bulunan ve hala gelişen teknolojiye bağlı olarak şekillendirmeye devam ettiğimiz iş makinalarımız şunlardır;

AKÇA HAZIR BETON SAN.VE TİC.A.Ş.   Hacıkaplanlar Mah. 740 Sok. No: 2 20150 DENİZLİ / TÜRKİYE   Tel: +90 (258) 242 71 90   Faks: +90 (258) 242 71 97  -  Copyright © 2013